AMF Fundacja Nasza Droga

Rok 2018-2019
fundacyjny rok dotykania Wszechświata

Kamienie milowe naszej drogi...

Ostatnie wydarzenia

WIGILIA FUNDACYJNA. WIGILIA W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY. SPOTKANIE Z PANEM BOGDANEM SOKOLIKIEM. KONCERT MUZYKI FILMOWEJ. KONCERT "MOC KLASYKI - PLANETY". WYKŁAD p. prof. KRZYSZTOFA MEISSNERA. FUNDACYJNE ŚWIĘTO DRZEW I LASU.

 

„USŁYSZEĆ WSZECHŚWIAT”

Fundacyjny rok dotykania Wszechświata  to także jego słuchanie.

2 grudnia mieliśmy okazję w budynku Focus w Warszawie podziwiać widowisko niecodzienne: Polska Orkiestra Radiowa i Chór Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Michała Klauzy wykonali suitę „Planety” Gustawa Holsta. Monumentalne dźwięki  nie były tajemnicą, gdyż wcześniej w zagadnienia symfonii wprowadziła nas p. Emilia Romanik.  Gra świateł, fotografie planet  i opowieści  popularyzatorów astronomii z Torunia sprawiły, że był to "kosmiczny dzień".

KOSMOS JEST PIĘKNY

Wszędzie wokół nas żyją prawdziwi pasjonaci! Jednym z nich jest p. Bogdan Sokolik, który także pomaga chętnym stypendystom w zgłębianiu arkanów nauk ścisłych. Tym razem podzielił się na spotkaniu fundacyjnym 7 grudnia swoim zachwytem nad planetami, galaktykami i czasoprzestrzennym wymiarem kosmosu.

CZY WSZECHŚWIAT MA GRANICE?

Na to  pytanie odpowiedział  na fundacyjnym wykładzie otwartym 8 listopada p. prof. Krzysztof Meissner - wybitny  fizyk zajmujący się m.in. teorią pola i cząstkami elementarnymi, a przy tym świetny popularyzator trudnych naukowych tematów. Przybliżył zagadnienia, które są tak naprawdę kolejnymi pytaniami: czy czasoprzestrzeń ma swoje granice? Czy Wszechświat na pewno jest niezmienny? oraz obecny stan badań i bliską przyszłość kosmosu -  w tym scenariusz jego dalszego rozwoju uwzględniający  m.in. teorię Rogera Penrose’a o sekwencji kolejnych eonów.

NIE MASZ CZASU? IDŹ DO LASU!

13 X ta ludowa mądrość okazała się być prawdą. Jesienny las w Nadleśnictwie Rudki zachwycał i relaksował. 10 października w ekologicznym kalendarzu przypada   Święto Drzew, więc Fundacja, którą absolwenci i stypendyści porównali  do drzewa wartości, zdecydowała się zgłębić tajemnice lasu. Można było się wiele o nich dowiedzieć od panów leśników (m.in. o hodowli dębów). Nasz absolwent Miłosz Sutkowski opowiedział o swych pasjach i drodze, jaka zaprowadziła  go do pracy w nadleśnictwie.  Nie zabrakło leśnego SPA czyli przytulania się do drzew, które oddają nam  dobrą energię, wspólnego ogniska i radości bycia razem. Powstały też piękne prace z ekologicznych materiałów symbolizujące unikalne wartości fundacji jako kosmicznego drzewa.

ŚWIĄTYNIA TO KOSMOS
 okazuje się po wykładzie p. Ewy Krawieckiej (dnia 12 X), że kościoły i katedry budowane były z wielką znajomością astronomii. Każdy ich element miał przypominać ludziom, że zarówno budowla i człowiek są mikrokosmosem - odbiciem Bożego piękna i harmonii. Sam fakt, że stawiano  je na planie solarnej czyli słonecznej kwadratury koła, a sklepienie malowano w gwiazdy, skłaniał ludzi do wznoszenia się do tego, co ponad nimi czyli dotykania tajemnic Wszechświata.

20 LECIE FUNDACJI

21 września  świętowaliśmy 20 lat wspólnej Naszej Drogi. Przedstawienie przygotowane samodzielnie  przez stypendystów pokazało "wypalonego" absolwenta,  który zapomniał o wartościach fundacyjnych, ale gdy zaczął je sobie przypominać,  nietrudno się domyślić, jego życie znowu nabrało barw. .Symboliczne drzewo wartości towarzyszyło  przedstawieniu; można było też podziwiać je uchwycone podczas obozu w Łucznicy okiem fotografika p. Roberta Grylaka. Zdjęcia mówiły same za siebie: np. miłość, szacunek, zaufanie, mądrość, odpowiedzialność, rodzina, przyjaźń, ambicja... Na Gości czekała niespodzianka: kosmiczna piosenka wykonana przez młodzież na ekologicznych instrumentach. Założyciele Fundacji - Pp. Anna i Maciej Formanowiczowie opowiedzieli o swojej drodze prowadzącej do "Naszej Drogi" i uhonorowali pięknymi statuetkami  czterdziestu współpracowników oraz przyjaciół Fundacji. Finałowa piosenka o naszej drodze w wykonaniu stypendystów oraz autora słów p. Jacka Cygana i kompozytora p. Jerzego Filara przyjęta została owacyjnie.

22 września w Białowieży odbył się zjazd absolwentów - czas radości i wspomnień. Gry integracyjne i quiz o Fundacji szybko sprawiły, że wszyscy byli jedną zgraną grupą  Za 20 lat podziękowaliśmy podczas mszy świętej a na wieczornej  Gali absolwenci wykonali  koncert talentów i wręczyli  zrobione przez nich artystyczne statuetki  jako wyraz wdzięczności dla Założycieli i Współpracowników Fundacji.

Dobra myśl...

  Każdemu miesiącowi towarzyszą myśli patronów roku

W roku stypendialnym 2014/ 15  podajemy jako dobre myśli słowa patrona Antoine de Saint Exupery'ego. Niech dają siłe, by każdego dnia z radością  wyruszać w drogę do drugiego człowieka.

Wrzesień

„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi”

Październik

„ Być człowiekiem to czuć, kładąc swą cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata”.

Listopad

 „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”    

 

Grudzień

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I zwyczaje. I święta rodzinne. I dom, który się wspomina. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu”

 Styczeń

„Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam”   

 

W roku stypendialnym 2013/ 14  podajemy jako dobre myśli słowa wielkopolskiego pozytywisty i lekarza Karola Marcinkowskiego Mimo upływu lat, nie straciły one na swej aktualności, podobnie jak założenia pracy organicznikowskiej, która stworzyła podwaliny nowoczesnego państwa obywatelskiego. By wyruszyć w drogę do siebie i drugiego człowieka należy ją rozpocząć od pracy „u podstaw” nad sobą.

Wrzesień

„Własne me szczęście, jest dla mnie przedmiot zbyt nędzny, abym się za nim mógł uganiać”

Październik

„Co dalej przed się biorę, jest w zamiarze dalszego kształcenia się znowu za dobro ciepiącej ludzkości”.

Listopad

„Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”

Grudzień

„Musimy stworzyć sobie nową zagrodę, o własnych  wyłącznie silach, własnym przemysłem i własną pracą. Musimy w każdym domu nagromadzić sobie skarb duchowy tj. oświatę, abyśmy od niej dowiedzieli się, jak w losie przeciwnym sobie poczynać, jak wytrwać odważnie”.

Styczeń

„Wszyscy Polacy równymi sobie są ludźmi, a każdy z nas na równi powinien poczuć swą godność człowieka”

Luty

Nie budujemy więc u nas żadnego stanu (...), ale budujemy postęp, a do niego niech się garną ludzie wszystkich stanów, to jest wszystkich zatrudnień , i niech będzie jeden tylko stan prawych i oświeconych obywateli, których naród za swoich przewodników uważać będzie; zaś droga i sposobność przejścia w ich grono niech każdemu będzie dana.

Marzec

Oświata i praca, towarzystwu ludzkiemu użyteczna, oto są środki do utworzenia potrzebnego gościńca. Zachęcajmy siebie wzajemnie, działajmy  na drugich,  na młodszych [-] ażeby przyszłe pokolenia do tej szczęśliwszej  przyszłości przysposobić, ażeby w nich ugruntować tę godność człowieczeństwa…

Kwiecień

Przejdziem przez ten świat jako pielgrzymi przez puszczę, wiatr za nami wszelki ślad zasypie. A smutno wspomnieć, że byłby się człowiek mógł na coś przydać...

dowiedz się więcej